JACKSONVILLE, Fla. – Twelve area high school football teams survived in Friday’s playoff action and will play on into December.
Bolles, University Christian and Trinity Christian all won their games handily and moved on to the Class 4A, 3A and 2A state semifinals. Bartram Trail, Fleming Island, Columbia, St. Augustine and Baker County all advanced to regional finals in Class 8A through 5A.
Recommended Videos
In Columbia and St. Augustine’s case, that means an all-local Region 1-6A final next Friday night. The Tigers started 0-5 but have won five consecutive games.
Here’s a scoreboard from Friday’s playoff action and next week’s schedule.
Friday’s results
Region 1-8A semifinals
Bartram Trail 35, Spruce Creek 13
Seminole 40, Sandalwood 20
Region 1-7A semifinals
Fleming Island 42, Atlantic Coast 7
Region 1-6A semifinals
St. Augustine 34, Pensacola Pace 7
Columbia 28, Daytona Beach Mainland 26
Region 1-5A semifinals
Tallahassee Rickards 44, Ribault 26
Baker County 28, Pensacola Pine Forest 19
Region 2-5A semifinals
Dunnellon d. Menendez by forfeit
Ocala Vanguard 38, Clay 7
Region 2-4A semifinals
Bolles 42, South Sumter 7
Region 1-3A semifinals
Trinity Christian 45, Florida State University High 14
Region 1-2A semifinals
University Christian 35, Tallahassee North Florida Christian 20
Region 3-1A semifinals
Madison County 18, Union County 7
Georgia
First round
Class 7A
Parkview 24, Camden County 17, OT
Class 6A
Brunswick 42, Alcovy 6
Glynn Academy 42, Grovetown 3
Class 5A
Ware County 24, Dutchtown 0
Class 3A
Pierce County 59, Burke County 14
Next week’s games
Friday, Dec. 4
Region 1-8A final
Bartram Trail (10-1) at Seminole (9-0)
Region 1-7A final
Niceville (9-1) at Fleming Island (9-2)
Region 1-6A final
St. Augustine (9-2) at Columbia (5-5)
Region 1-5A final
Tallahassee Rickards (7-1) at Baker County (9-2)
Class 4A state semifinal
Gadsden County (6-1) at Bolles (9-2)
Class 3A state semifinal
Trinity Christian (10-1) at Ocala Trinity Catholic (7-3)
Class 2A state semifinal
Foundation Academy (9-1) University Christian (7-4)
Georgia
Class 6A
Brunswick (8-3) at Lee County (9-1)
Hughes (10-1) at Glynn Academy (8-3)
Class 5A
Ware County (9-1) at Creekside (7-2)
Class 3A
Central-Macon (6-3) at Pierce County (9-1)